Rekonstrukcja historyczna » Galeria postaci

Strzelec 7 kompanii 27 pp kpt. J. Grębockiego, Częstochowa - Kiedrzyn 2 września 1939 roku
Strzelec 7 kompanii 27 pp kpt. J. Grębockiego, Częstochowa - Kiedrzyn 2 września 1939 roku

Przedstawiamy sylwetkę strzelca piechoty z 7 kompanii 27 pp, dowodzonej przez kpt. Jerzego Grębockiego, podczas walk w obronie Częstochowy zajmującej stanowiska na odcinku między Kiedrzynem a Grabówką (między wzgórzem 267 a wzgórzem Stasińskich). 2 września 1939 roku, kompania wzięła udział w walkach z pododdziałami niemieckiego 11 i 101 pp z 14 DP oraz 2 ppanc z 1 DPanc. Kilkanaście minut przed godziną 17, obsługa działa przeciwpancernego przydzielonego do kompanii, na polnej drodze w rejonie wzgórza 267 zniszczyła niemiecki samochód pancerny, a żołnierze 7 kompanii wzięli do niewoli jednego z członków załogi. Załoga samochodu prawdopodobnie prowadziła rozpoznanie tego odcinka przed głównym natarciem, które rozpoczęło się o godzinie 17, poprzedzone silnym przygotowaniem artyleryjskim na polskie umocnienia na Grabówce i w Liszce Górnej (wzgórze 296,6).

 

Strzelec piechoty ma na sobie mundur polowy sukienny wz. 36, z owijkami sukiennymi nowego wzoru oraz trzewiki sznurowane, podkute gwoździami. Pod szyją widoczny halsztuk polowy koloru khaki. Na skórzanym pasie głównym wz. 31, widoczne trójkomorowe ładownice skórzane do karabinu Mauser. Na lewym boku, żołnierz nosi łopatkę piechoty koloru khaki w ramce ze skóry naturalnej oraz bagnet wz. 24 (Perkun) w pochwie koloru khaki i ze skórzaną żabką uniwersalną wz. 24. Z tyłu, zawieszony na specjalnych hakach na pasie głównym, widoczny jest chlebak wz. 33 z paskiem. Przez lewe ramię przewieszona została torba z maską przeciwgazową wz. 32 (czyli w sposób, w jaki nosiło się torby w 27 pp i pozostałych jednostkach 7 DP). Ochronę głowy stanowi hełm stalowy wz. 31 w specjalnym malowaniu typu „Salamandra”. Na plecach widoczny tornister wz. 33 z kocem i menażką (przytroczonymi szytymi trokami ze skóry naturalnej), noszony w trakcie marszu. Uzbrojenie stanowi polski karabinek wz. 29 z wyciorem i skórzanym pasem, na zdjęciach widoczna jest także polska amunicja 7,92 mm typu S (lekka) w 5-cio nabojowej łódce.

 

oprac. Adam Kurus

poz. Patryk Wałek

fot. Adam Kurus


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0