Rekonstrukcja historyczna » Galeria postaci

Celowniczy rkm z 4 kompanii 25 pp ppor. R. Kasztelowicza, Ciecierzyn 3 września 1939 roku
Celowniczy rkm z 4 kompanii 25 pp ppor. R. Kasztelowicza, Ciecierzyn 3 września 1939 roku

Celowniczy rkm z 4 kompanii II batalionu 25 Pułku Piechoty dowodzonej przez ppor. Romana Kasztelowicza, kompleks leśny w rejonie Bukowno – Czepurka - Ciecierzyn, 3 września 1939 roku.

 

Przedstawiamy sylwetkę celowniczego rkm wz. 28 z 4 kompanii II batalionu 25 Pułku Piechoty dowodzonej przez ppor. Romana Kasztelowicza, która 3 września w rejonie Lasu Ciecierzyn skutecznie powstrzymała oddziały niemieckiej 3 Dywizji Lekkiej wdzierającej się na tyły pułku od strony Czepurki i Skowronowa. W walce poległ ppor. Roman Kasztelowicz, a  wspomniana sytuacja stanowiła epizod bitwy 7 Dywizji Piechoty z oddziałami niemieckiej 4 i 46 Dywizji Piechoty oraz 2 i 3 Dywizji Lekkiej w rejonie Olsztyn – Janów.

 

Celowniczy wchodził w skład czteroosobowej obsługi ręcznego karabinu maszynowego, która była częścią każdej drużyny piechoty. Obsługiwał rkm wz. 28 czyli najpopularniejszą i podstawową broń maszynową ówczesnego Wojska Polskiego. Rkm wz. 28 stanowił modyfikację amerykańskiego BAR M1918, będąc bronią niezwykle skuteczną i niezawodną. Warto wspomnieć, że broni tego systemu w różnych armiach świata używano aż do lat 90-tych XX wieku.

 

Celowniczy w stopniu strzelca, ma na sobie mundur polowy sukienny wz. 36, z owijkami sukiennymi nowego wzoru oraz trzewiki sznurowane, podkute gwoździami. Pod szyją widoczny halsztuk polowy koloru khaki. Na skórzanym pasie głównym wz. 31, widoczne ładownice parciane na magazynki do rkm (podwieszone na pasku od chlebaka), mieszczące 5 magazynków i przybornik. Na lewym boku, żołnierz nosi łopatkę piechoty w skórzanej ramce. Z tyłu, na specjalnych hakach na pasie głównym, widoczny jest chlebak wz. 33. Przez prawe ramię przewieszona została torba z maską przeciwgazową wz. 32. Ochronę głowy stanowi hełm stalowy wz. 31 w specjalnym malowaniu typu „Salamandra”.

 

oprac. Adam Kurus

poz. Jarosław Śmigielski

fot. Magdalena Barczyk - Kurus


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0