Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

20.10.2013 Oczyszczone płyty w Kwaterze Wojennej
20.10.2013 Oczyszczone płyty w Kwaterze Wojennej

Miło nam poinformować, że w ostatnim czasie pracownicy z ramienia Urzędu Miasta oczyścili trzy płyty z nazwiskami żołnierzy poległych w 1939 roku w Kwaterze Wojennej cmentarza Kule. Po raz pierwszy od wielu lat, bez żadnego problemu będzie można odczytać nazwiska żołnierzy i oficerów, co umożliwi ich należyte upamiętnienie podczas zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. Jakiś czas temu, w tej samej kwaterze wyprostowano także wszystkie krzyże, które były już mocno pochylone. Obecnie Kwatera Wojenna żołnierzy z 1939 roku prezentuje się godniej. Jak więc widzimy - w momencie wykazania dobrej woli - wszystko staje się możliwe.

 

Trzeba też podkreślić, że mimo wszystko, w nieodległej przyszłości płyty powinny zostać wymienione na nowe, ponieważ obecne zawierają sporo błędnych lub niepełnych danych. Dodatkowo, w miejscu stojącej płyty z krzyżem, powinien znaleźć się pomnik poświęcony polskim żołnierzom z 1939 roku, zwłaszcza z 7 Dywizji Piechoty. Dodatkowym mankamentem obecnej płyty, jest fakt, że stoi ona zwrócona tyłem do alejki, co sprawia, że kwatera na pierwszy rzut oka jest zupełnie anonimowa...

 

Przy ewentualnych pracach związanych z gruntowną modernizacją kwatery, Stowarzyszenia Historyczne Reduta Częstochowa, oferuje swoją pomoc merytoryczną i konsultacyjną.