Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa » Aktualności

03.09.2012 Nowe sylwetki w galerii postaci
03.09.2012 Nowe sylwetki w galerii postaci

Rozpoczynamy cykl w którym będziemy prezentować Państwu sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku. Naszym celem jest przede wszystkim pokazanie prawdziwego obrazu polskiej armii, zarówno pod względem rzeczywistego uzbrojenia i wyposażenia, jak i jego barwy oraz kolorystyki. Jesteśmy bowiem zaniepokojeni stanem wiedzy na ten temat nie tylko części społeczeństwa (które ciągle w dużej mierze ulega PRL-owskim kłamstwom i mitom), ale także działalnością niektórych grup rekonstrukcji historycznej, które z niewiadomych nam przyczyn - traktują temat niepoważnie, często pokazując publiczności jak NIE WYGLĄDAŁ żołnierz polski z 1939 roku...

 

Sam pomysł swoistej "galerii postaci", będącej doskonałą metodą na "ożywienie historii", nie jest nowy - zainspirowała nas przede wszystkim inicjatywa kolegów z SH Cytadela i SGRH 7 DAK. Jako doskonały przykład, posłużą nam żołnierze 7. Dywizji Piechoty - na początek zamieszczamy sylwetki celowniczego rkm z drużyny 4 kompanii 25 Pułku Piechoty oraz plutonowego piechoty z II plutonu ppor. rez. Pawła Śmiłowskiego 5 kompanii II batalionu 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

 

Opisowi każdej sylwetki, towarzyszyło będzie tło historyczne, przedstawiające wybrany epizod z walk 7. Dywizji Piechoty w 1939 roku.

 

Galeria postaci