Relacje zdjęciowe » 2014

15.06.2014 IV Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty
15.06.2014 IV Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty

Czas na naszą relację z tegorocznego IV Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty, które obchodziliśmy w niedzielę 15 czerwca w Częstochowie. Obchody rozpoczęły się w kościele Św. Jakuba Apostoła uroczystą mszą świętą w intencji Za zabitych, zaginionych i pomordowanych żołnierzy 27 Pułku Piechoty i 7 Dywizji Piechoty we wrześniu i październiku 1939 roku, która zgromadziła około 200 osób. W kościele obecne były poczty sztandarowe, ze sztandarem Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca na czele oraz m.in. sztandarem Miasta Częstochowy, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. W trakcie mszy obecni byli przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych, przedstawiciele władz miasta, z wiceprezydentem Ryszardem Stefaniakiem, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich, związków, stowarzyszeń, rodziny żołnierzy 7 Dywizji Piechoty oraz mieszkańcy miasta. Mszę poprowadził kapelan Jednostki Wojskowej Komandosów, a uroczyste kazanie wygłosił gospodarz parafii, ks. proboszcz Stanisław Mendakiewicz.

 

Po mszy świętej, zgromadzeni przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Biegańskiego, gdzie jak co roku złożono wieńce. Następnie część gości przeszła do Sali Reprezentacyjnej w Muzeum Częstochowskim, gdzie po części oficjalnej odbył się wykład Adama Kurusa na temat walk 7 Dywizji Piechoty w obronie Częstochowy we wrześniu 1939 roku.

 

Jednocześnie, już od godz. 11 mieszkańcy miasta mogli oglądać pojazdy, sprzęt i wyposażenie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. Mimo że początkowo pogoda nie zachęcała mieszkańców do wyjścia z domów, to ostatecznie w ciągu ponad 5 godzin odwiedziło nas łącznie blisko 300 osób. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kolejnych obchodów Święta Pułkowego, a zwłaszcza żołnierzom Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dzięki którym mogliśmy w tym roku udowodnić jak ważna jest historia i tradycja we współczesnym Wojsku Polskim i jak ważną rolę pełni ono w współczesnym społeczeństwie, jednocześnie na co dzień dbając o nasze bezpieczeństwo. Dziękujemy także wszystkim, którzy odwiedzili nas na pl. Biegańskiego i zapraszamy za rok!

 

Zdjęcia: Magdalena Barczyk-Kurus i Radosław Coner


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0