Rekonstrukcja historyczna » Sekcja 7 baterii artylerii plot

Minimum mundurowe

Minimum mundurowe sekcji 7 baterii artylerii przeciwlotniczej


Poniżej podajemy minimum mundurowe jakie powinien spełniać każdy członek sekcji 7 baterii artylerii przeciwlotniczej. Wykaz zawiera konkretne wzory umundurowania i uzbrojenia, sugestie dotyczące źródła pozyskania oraz ewentualnych zamienników. Przy kompletowaniu wyposażenia obowiązują w naszym Stowarzyszeniu trzy zasady do których systematycznie dążymy:


1. Jednolitość - podstawową cechą silnej armii, a taką Wojsko Polskie w 1939 roku stanowiło, jest jednolitość umundurowania i wyposażenia. I to nie tylko pod względem wzorów i typów, ale także pod względem kolorystyki. Jest to niezwykle ważna sprawa, a niestety często lekceważona przez grupy rekonstrukcji historycznej, ze szkodą dla wizerunku przedwojennego wojska.


2. Jakość – wszystkie elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, muszą spełniać określone normy jakościowe. Nie tolerujemy elementów zużytych, zniszczonych, wykonanych niedbale. Dotyczy to zarówno oporządzenia, jak i replik broni.


3. Realność - chcemy pokazać umundurowanie i wyposażenie w stanie w jakim znajdowało się w epoce, nie wzorujemy się na eksponatach wykazujących wysoki stopień zużycia, przebarwienia farby itp. Tyczy się to zwłaszcza kolorystyki hełmów oraz elementów skórzanych. Należy pamiętać, że w 1939 roku, większość jednostek czynnych i rezerwowych, otrzymała fabrycznie nowe umundurowanie i oporządzenie najnowszych wzorów, zdając stare do magazynów.


Wykaz umundurowania i oporządzenia wymaganego jako minimum:


1. Mundur sukienny wz. 36, z nasuwkami i łapkami artylerii przeciwlotniczej - szyty u krawca.
2. Buty saperskie, czarne, powojenne Bundeswehry, nowe - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, sklepy internetowe.
3. Beret wojsk pancernych i zmotoryzowanych wz. 37, czarny, z orzełkiem haftowanym na podkładce z czarnego sukna - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.
4. Pas główny szeregowca wz. 31, skóra jasna lub naturalna, pas musi być w stanie magazynowym lub nowy - źródło zakupu: www.repliki-kloda.com.
5. Halsztuk polowy, khaki - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.
6. Halsztuk wyjściowy, biały - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.
7. Rogatywka garnizonowa wz. 35 z otokiem artylerii (zielonym).
8. Koszula biała, zapinana, bez kołnierzyka - szyta u krawca.
9. Rękawiczki brązowe, bawełniane: dostępne na każdym rynku i bazarze.
10. Ładownice trójkomorowe, brązowe - źródło zakupu: Hero (Poznań).
11. Bagnet wz. 24, kompletny, bez wżerów - źródło zakupu: serwisy aukcyjne
12. Replika pochwy do bagnetu, koloru khaki - źródło zakupu: www.nestof.pl.
13. Żabka do bagnetu wz. 24, nowa - źródło zakupu: www.repliki-kloda.com.
14. Chlebak wz. 33, replika - źródło zakupu: MAM Konin, www.nestof.pl
15. Torba z maską p-gaz wz. 32, replika - źródło zakupu: Hero (Poznań), www.nestof.pl.

16. Tornister wz. 33, replika - źródło zakupu: MAM Konin.

17. Koc czeski, wojskowy - źródło zakupu: www.nestof.pl.
18. Troki skórzane, szyte, skóra jasna, 6 sztuk - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, www.nestof.pl.
19. Hełm stalowy wz. 31, kompletny, odrestaurowany, malowany tzw. Salamandrą, kolor oliwkowo - zielony - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, www.nestof.pl (elementy fasunku).
20. Replika kbk wz. 29 z pasem i wyciorem - replika złożona z części oryginalnych lub/i kopii (dotyczy głównie łoża i okuć). Lufa, komora zamkowa z zamkiem, spust z kabłąkiem – odlewy aluminiowe lub repliki stalowe. Absolutnie zabronione jest wykorzystanie oryginalnej lufy, komory zamkowej i zamka. Pas nowy, skóra jasna.
21. Manierka wz. 38, oryginalna powojenna - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, giełdy staroci, demobil.

22. Menażka wz. 31, oryginalna powojenna - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, giełdy staroci, demobil.
23. Niezbędnik składany, aluminiowy, powojenny - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, giełdy staroci, demobil.
24. Opatrunek osobisty SAN, replika - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.

25. Kombinezon dla wojsk pancernych i zmotoryzowanych nowego wzoru - szyty u krawca.

26. Gogle dla wosjk pancernych i zmotoryzowanych - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.


Powyższe zestawienie obejmuje podstawowe wyposażenie kanoniera. Kompletowanie sprzętu, sugerujemy rozpocząć od umundurowania i wyposażenia polowego. Pierwsze zakupy powinny stanowić przede wszystkim: mundur, buty, pas, nakrycie głowy, a więc elementy, które w zasadzie każdy musi posiadać na własną miarę. Następnie nie mniej istotne jest uzbrojenie: replika karabinka, ładownice, bagnet, hełm… i tak dalej, i tak dalej…


Rekonstrukcja historyczna, to pasja dla ludzi cierpliwych. Z własnego doświadczenia wiemy, że „nie od razu Kraków zbudowano”, więc kompletowanie sprzętu odbywa się stopniowo, na co wpływ mają zarówno względy finansowe, jak i dostępność niektórych elementów wyposażenia. Ze swej strony zapewniamy pomoc i doradztwo we wszystkich kwestiach związanych z rekonstrukcją. Pomożemy znaleźć, wybrać, wykonać czy odrestaurować – choć oczywiście największą inicjatywę powinna wykazywać sama osoba zainteresowana.