Rekonstrukcja historyczna » Sekcja 7 baterii artylerii plot

"Projekt 7 bateria"

Celem "Projektu 7 bateria" jest odtworzenie działonu 7 baterii artylerii przeciwlotniczej, którą mobilizował 5 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z Krakowa. We wrześniu 1939 roku, bateria wchodziła w skład 7 Dywizji Piechoty, wyjątkowo skutecznie strzegąc nieba nad Częstochową. W pierwszych dwóch dniach wojny na jej koncie zapisano, nomen omen, siedem zestrzelonych oraz kilkanaście uszkodzonych samolotów niemieckich.

 

Podczas działań wojennych 1939 roku, polska artyleria przeciwlotnicza zapisała świetną kartę, zwalczając nie tylko nieprzyjacielskie lotnictwo, ale także niemiecką i sowiecką broń pancerną. Łącznie na konto obrony przeciwlotniczej, zaliczyć można 434 z 697 zestrzelonych i ciężko uszkodzonych samolotów niemieckich oraz bliżej nieznaną liczbę maszyn sowieckich.

 

Dla niektórych powyższe dane mogą być pewnym zaskoczeniem, jednak zupełnie niesłusznym, ponieważ polska artyleria przeciwlotnicza należała ówcześnie do najnowocześniejszych i najsilniejszych na świecie. Całkowicie zmotoryzowana, uzbrojona w doskonałe armaty kalibru 40 i 75 mm, bogato wyposażona w nowoczesne środki łączności radiowej, z niezwykle sprawnym systemem naprowadzania i kierowania ogniem, stanowiła elitarny rodzaj broni, który śmiało można nazwać wizytówką przedwojennego Wojska Polskiego.

 

Dlatego tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że czeka nas niezwykle trudne zadanie, wymagające cierpliwości i sporych nakładów finansowych. Z projektem wiąże się m.in. kwestia pozyskania lub budowy repliki armaty przeciwlotniczej 40 mm wz. 36 Bofors (w które uzbrojona była 7 bateria) i pozostałego wyposażenia jakie posiadał działon artylerii (m.in. dalmierz stereoskopowy, radiostacja N2). Nie mniej istotna jest konieczność odtworzenia umundurowania i wyposażenia żołnierzy artylerii, które nieco różniło się od umundurowania żołnierza piechoty czy kawalerii. Obecnie zbieramy dokumentację archiwalną, techniczną i zdjęciową związaną z projektem, w tym także wszystko na temat 5 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Krakowa, a więc jednostki macierzystej 7 baterii.

 

Próba rekonstrukcji działonu polskiej artylerii przeciwlotniczej stanowi ewenement na skalę ogólnopolską i daje niepowtarzalną szansę na zaprezentowanie nowego oblicza przedwojennego Wojska Polskiego, które dotychczas na polach inscenizacji września 1939 roku nie występowało. Bez wątpienia, inicjatywa ta zwiększy także atrakcyjność i skuteczność działań edukacyjnych, które są jednym z naszych głównych celów statutowych.