Rekonstrukcja historyczna » Sekcja 27 Pułku Piechoty

Minimum mundurowe

Minimum mundurowe sekcji 27 Pułku Piechoty


Poniżej podajemy minimum mundurowe jakie powinien spełniać każdy członek sekcji 27 Pułku Piechoty. Wykaz zawiera konkretne wzory umundurowania i uzbrojenia, sugestie dotyczące źródła pozyskania oraz ewentualnych zamienników. Przy kompletowaniu wyposażenia obowiązują w naszym Stowarzyszeniu trzy zasady do których systematycznie dążymy:


1. Jednolitość - podstawową cechą silnej armii, a taką Wojsko Polskie w 1939 roku stanowiło, jest jednolitość umundurowania i wyposażenia. I to nie tylko pod względem wzorów i typów, ale także pod względem kolorystyki. Jest to niezwykle ważna sprawa, a niestety często lekceważona przez grupy rekonstrukcji historycznej, ze szkodą dla wizerunku przedwojennego wojska.


2. Jakość – wszystkie elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, muszą spełniać określone normy jakościowe. Nie tolerujemy elementów zużytych, zniszczonych, wykonanych niedbale. Dotyczy to zarówno oporządzenia, jak i replik broni.


3. Realność - chcemy pokazać umundurowanie i wyposażenie w stanie w jakim znajdowało się w epoce, nie wzorujemy się na eksponatach wykazujących wysoki stopień zużycia, przebarwienia farby itp. Tyczy się to zwłaszcza kolorystyki hełmów oraz elementów skórzanych. Należy pamiętać, że w 1939 roku, większość jednostek czynnych i rezerwowych, otrzymała fabrycznie nowe umundurowanie i oporządzenie najnowszych wzorów, zdając stare do magazynów.


Wykaz umundurowania i oporządzenia wymaganego jako minimum:


1. Mundur sukienny wz. 36 z owijkami, nasuwkami i łapkami piechoty, szyty u krawca.
2. Trzewiki sznurowane, podkute gwoździami, czarne lub brązowe czernione – na rynku dostępne są trzewiki lub opinacze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.
3. Rogatywka polowa sukienna wz. 34 - źródło zakupu: Mundury Historyczne (A. Dominiec).
4. Pas główny szeregowca wz. 31, skóra jasna lub naturalna, pas musi być w stanie magazynowym lub nowy - sugerowane źródło zakupu: sklep www.repliki-kloda.com.
5. Halsztuk polowy, khaki - źródło zakupu:serwisy aukcyjne.
6. Halsztuk wyjściowy, biały - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.

7. Rogatywka garnizonowa wz. 35 z otokiem piechoty (granatowym).
8. Koszula biała, zapinana, bez kołnierzyka.
9. Rękawiczki brązowe, bawełniane.
10. Ładownice trójkomorowe, brązowe - źródło zakupu: Hero (Poznań).
11. Bagnet wz. 24, kompletny, bez wżerów - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.
12. Replika pochwy do bagnetu, koloru khaki – źródło zakupu: www.nestof.pl.
13. Żabka do bagnetu wz. 24, nowa - źródło zakupu: www.repliki-kloda.com.
14. Łopatka piechoty, pięcionitowa, przycięta, koloru khaki, stan magazynowy - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.
15. Replika skórzanej ramki na łopatkę, skóra naturalna - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, www.repliki-kloda.com, www.nestof.pl.
16. Chlebak wz. 33, replika - źródło zakupu: MAM Konin lub www.nestof.pl
17. Torba z maską p-gaz wz. 32, replika - źródło zakupu: Hero (Poznań) lub www.nestof.pl
18. Tornister wz. 33, replika - źródło zakupu: MAM Konin.
19. Koc czeski, wojskowy - źródło zakupu: www.nestof.pl.
20. Troki skórzane, szyte, skóra jasna, 6 sztuk - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, www.nestof.pl.
21. Hełm stalowy wz. 31, kompletny, odrestaurowany, malowany tzw. Salamandrą, kolor oliwkowo - zielony - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, www.nestof.pl (elementy fasunku).
22. Replika kbk wz. 29 z pasem i wyciorem - replika złożona z części oryginalnych lub/i kopii (dotyczy głównie łoża i okuć). Lufa, komora zamkowa z zamkiem, spust z kabłąkiem – odlewy aluminiowe lub repliki stalowe. Absolutnie zabronione jest wykorzystanie oryginalnej lufy, komory zamkowej i zamka. Pas nowy, skóra jasna.
23. Manierka wz. 38, oryginalna powojenna - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, demobil.
24. Menażka wz. 31, oryginalna powojenna - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, demobil.
25. Niezbędnik składany, aluminiowy, powojenny - źródło zakupu: serwisy aukcyjne, demobil.
26. Opatrunek osobisty SAN, replika - źródło zakupu: serwisy aukcyjne.


Powyższe zestawienie obejmuje podstawowe wyposażenie strzelca piechoty, nie zawiera zawartości tornistra, samej maski p-gaz itp. Są to elementy, które należy brać pod uwagę dopiero po skompletowaniu zestawu podstawowego, choć oczywiście dopuszczalne są wyjątki.


Rekonstrukcja historyczna, to pasja dla ludzi cierpliwych. Z własnego doświadczenia wiemy, że „nie od razu Kraków zbudowano”, więc kompletowanie sprzętu odbywa się stopniowo, na co wpływ mają zarówno względy finansowe, jak i dostępność niektórych elementów wyposażenia. Ze swej strony zapewniamy pomoc i doradztwo we wszystkich kwestiach związanych z rekonstrukcją. Pomożemy znaleźć, wybrać, wykonać czy odrestaurować – choć oczywiście największą inicjatywę powinna wykazywać sama osoba zainteresowana.

 

Kompletowanie sprzętu, sugerujemy rozpocząć od umundurowania i wyposażenia polowego. Pierwsze zakupy powinny stanowić przede wszystkim: mundur, buty, pas, nakrycie głowy, a więc elementy, które każdy w zasadzie musi posiadać na własną miarę. Następnie nie mniej istotne jest uzbrojenie: replika karabinka, ładownice, bagnet, hełm… i tak dalej, i tak dalej…